Doniesienia prasowe

    Home / Doniesienia prasowe

MaterialsCare w mediach

 


 

W Polsce firma MaterialsCare (założona przez naukowców z Politechniki Warszawskiej) wytwarza implanty kości. Są one na razie wszczepiane psom w ramach leczenia eksperymentalnego. Ale na swoją kolej czekają już ludzie.

Link do informacji


Materiał filmowy Polskiej Agencji Prasowej

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408033,drukowane-implanty-z-pw-pomagaja-w-odbudowie-kosci.html


Idealnie dopasowane rusztowanie między ubytkami, po którym „wspinać” się mogą komórki odbudowując zniszczoną kość bądź tkankę chrzęstną. Do niedawna taki scenariusz wydawał się absolutnie fantastyczny, tymczasem już za kilka lat na rynek powinny trafić bioimplanty będące owocem pracy polskich naukowców.

Link do artykułu w Portalu Farmaceutyczno Medycznym


Nowatorski, rozpuszczający się stopniowo w ciele implant drukowany w 3D, który pomaga w naprawie uszkodzeń kości, opracowali badacze z Warszawy. Rozwiązanie wykorzystano już w operacjach psów. Niewykluczone, że wkrótce bioimplanty posłużą do leczenia ludzi.

Link do artykułu w wPolityce.pl


Badacze z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej opracowali bioimplant – rozwiązanie, które pomaga w odbudowie uszkodzonej tkanki kostnej. To drukowane na drukarce 3D polimerowe i porowate niczym pumeks rusztowanie. Na nim – po wszczepieniu do ciała – narastać mogą komórki tkanki kostnej pacjenta, stopniowo odbudowując kość.

Link do artykułu w Wyborcza.pl


Drukarka pozwala na wytworzenie praktycznie dowolnego w kształcie rusztowania. Możemy sobie najpierw zaprojektować, a następnie wytworzyć rozwiązanie, które będzie się charakteryzowało wybraną przez nas, dopasowaną do pacjenta geometrią zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną

Link do artykułu w Onet.pl


MaterialsCare i BioImplant pojawiły się w grudniowym wydaniu czasopisma „Działalność Lecznicza w Praktyce”.

Link do artykułu


Ten wynalazek to element medycyny przyszłości. BIOIMPLANT, bo taką nosi nazwę, jest innowacyjną protezą tworzoną na potrzeby osób z ubytkami kości. Element ten jest drukowany na drukarce 3D, a materiał budulcowy stanowi specjalny biodegradowalny kompozyt, który po wszczepieniu w miejsce ubytku przerasta tkanką kostną pacjenta. Po jakimś czasie bioimplant się rozpuszcza, pozostawiając w pełni zregenerowaną, zdrową kość.

Link do informacji


Prof. Wojciech Święszkowski opracował specjalny materiał, który służy do uzupełniania ubytków kostnych. Biomateriał można dowolnie modelować na drukarce 3D. Metoda jest przełomowa, bo syntetyczny fragment zostaje przerośnięty prawdziwą kością, a następnie się rozpuszcza.

Link do informacji


MaterialsCare – udany transfer wynalazku do przemysłu
Podczas Gali Klastra Bio-Tech-Med zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej otrzymał wyróżnienie za wdrożenie wyników projektu naukowego do praktyki gospodarczej. Zespół opracował metodę wytwarzania implantów służących do regeneracji tkanki kostnej.

Link do informacji


Już wkrótce bioimplant może służyć regeneracji tkanki kostnej oraz chrzęstnej. Jest wytwarzany z ulegającego rozpadowi biologicznego materiału o zwiększonej trwałości. Jego kształt będzie taki, jak ubytek kostny określonego pacjenta, opracowany na podstawie badania chorego. Biologiczne rusztowanie zostanie wydrukowane na drukarce 3D, zasiedlone pobranymi od pacjenta komórkami macierzystymi i wszczepione w miejsce ubytku.

Link do informacji