W 2017 roku firma New Balance rozpoczęła współpracę z firmą Formlabs w celu rozwoju produkcji za pomocą druku 3D, otwierającej drzwi na możliwość tworzenia zoptymalizowanych pod kątem wydajności i innowacyjnych materiałów. Owocem tej współpracy jest zaprezentowana przez firmy technologia „TripleCell” oparta na wykorzystaniu drukarek 3D stereolitograficznych (SLA) oraz zupełnie nowego materiału – Rebound Resin.

Do tej pory większość firm była w stanie zaoferować spersonalizowane produkty wytworzone za pomocą druku 3D tylko jako specjalistyczne obuwie sportowe stworzone dla profesjonalnych sportowców – od biegaczy po piłkarzy i koszykarzy. Jednak rozwój druku 3D powoli zaczyna pozwalać na urzeczywistnienie masowej personalizacji, w ramach której bezpośredni kontakt z klientem będzie skutkował wyprodukowaniem indywidualnego produktu.

Większość elementów z pianki w dzisiejszym obuwiu jest produkowana poprzez warianty formowania wytryskowego lub tłocznego, co znacznie ogranicza możliwości projektowe. Przejście do stosowania druku 3D pozwoliło na osiągnięcie nowych możliwości niemożliwych do zrealizowania za pomocą tradycyjnych metod. Wykorzystanie pianki polega na zaprojektowaniu zewnętrznej strony buta i opiera się na właściwościach stosowanego materiału w celu zapewnienia pożądanej wydajności. Natomiast druk 3D umożliwia modyfikację lokalnych właściwości wewnętrznych poprzez zmianę kształtu siatki struktury, co pozwala na projektowanie całej objętości buta – zarówno środka jak i zewnętrza – z możliwymi przejściami pomiędzy pożądanymi strukturami w ramach jednej konstrukcji i jednego materiału (np. obszar poduszki na jednym końcu buta, obszar o wysokiej stabilności na drugim końcu tego samego buta).

W ramach technologii „TripleCell” wprowadzony został również nowy materiał, specjalnie opracowany do wykorzystania w tym projekcie – Rebound Resin. Materiał ten został zaprojektowany tak, aby tworzył wyjątkowo sprężyste i elastyczne struktury kratowe oraz był bardziej wytrzymały na rozerwanie i wydłużanie niż jakikolwiek inny materiał Formlabs SLA.

W przyszłości firmy mają nadzieję rozwijać projekt „TripleCell”, aby tworzyć niestandardowe obuwie w nieograniczonej liczbie kombinacji i produkować je na żądanie, skracając harmonogram prac rozwojowych i realizacji zamówienia konsumenta.

 

 

Źródło: FORMLABS CASE STUDY: New Balance and Formlabs Collaborate to Drive Footwear Performance and Customization, Czerwiec 2019
Źródło zdjęcia: https://www.3dprintingmedia.network/new-balance-triplecell-platform-3d-printed-footwear/