Pragniemy poinformować o przyznaniu patentu na nową metodę otrzymywania kompozytowej powłoki na tytanowych implantach przeznaczonych do inżynierii tkankowej.

 

Tytan i jego stopy są jednymi z najpopularniejszych biomateriałów wykorzystywanych na implanty. Jest to spowodowane głównie ich dobrymi właściwościami mechanicznymi i odpornością na korozję połączonymi z niewielką masą i biokompatybilnością. Implanty tytanowe należą do grupy implantów długotrwałych – mogą pozostawać w ciele człowieka i poprawnie spełniać swoją funkcję przez około 20 lat. Ten czas można wydłużyć nawet dwukrotnie poprzez modyfikacje ich powierzchni, na przykład wytworzenie powłoki z fosforanów wapnia. Największymi problemami podczas wytwarzania takich powłok są: ich niska wytrzymałość mechaniczna (pękanie powłok, odpadanie fragmentów) oraz niemożność zastosowania popularnych metod wytwarzania przez natryskiwanie cieplne, jeśli cała objętość porowatego implantu musi zostać taką powłoką pokryta.

 

Metoda, której współautorem jest prezes MaterialsCare Bartłomiej Wysocki, ma umożliwiać wytworzenie biokompatybilnej, bioaktywnej, odpornej na łuszczenie powłoki całkowicie, równo pokrywającej porowate implanty tytanowe.

 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią patentu: Method for obtaining a composite coating on titanium implants for tissue engineering (US Patent 10053791)