Pragniemy poinformować o przyznaniu patentu na nową metodę otrzymywania kompozytowej powłoki na tytanowych implantach przeznaczonych do inżynierii tkankowej.

Tytan i jego stopy są jednymi z najpopularniejszych biomateriałów wykorzystywanych na implanty. Sprzyjają temu głównie ich dobre właściwości mechaniczne i odporność na korozję. To z kolei wiąże się z niewielką masą i biokompatybilnością. Implanty tytanowe należą do grupy implantów długotrwałych. Mogą pozostawać w ciele człowieka i poprawnie spełniać swoją funkcję przez około 20 lat. Ten czas można wydłużyć nawet dwukrotnie poprzez modyfikacje ich powierzchni. Jednym z przykładów jest wytworzenie powłoki z fosforanów wapnia. Największymi problemami podczas wytwarzania takich powłok są: niska wytrzymałość mechaniczna (pękanie powłok, odpadanie fragmentów) oraz niemożność zastosowania popularnych metod wytwarzania przez natryskiwanie cieplne, w przypadku gdy cała objętość porowatego implantu musi zostać taką powłoką pokryta.

Współautorem metody jest prezes MaterialsCare Bartłomiej Wysocki. Metoda ma umożliwiać wytworzenie biokompatybilnej, bioaktywnej, odpornej na łuszczenie powłoki. Umożliwi to dokładne pokrycie porowatych implantów tytanowych.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią patentu:

Method for obtaining a composite coating on titanium implants for tissue engineering (US Patent 10053791)